I Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej
Święto rotmistrza

I Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej

od 20.05.2017 do 21.05.2017

W związku z Nocą Muzeów, w sobotę 20 maja 2017 r., Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zaprasiło na Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego. Cała uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W tym roku obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji rodzin Pileckich, Ostrowskich, Radwańskich, Wasilewskich i Rogowskich, którą celebrował Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski.

Drugim etapem obchodów była Parada rtm. Witolda Pileckiego z udziałem 40 kawalerzystów, w tym 21 jeźdźców konnych reprezentowanych przez Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Wojska Polskiego oraz lokalnych instytucji. W ramach I Pikniku Historycznego przygotowano wiele atrakcji edukacyjno- kulturalnych oraz historycznych, m.in.  pokazy ułańskie, podczas których zobaczyli Państwo niełatwe i niezwykle efektowne przejścia kawalerii konnej, doskonałe wyszkolenie ułańskich jeźdźców oraz dżygitówkę. Piknik był okazją do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych prowadzonych przez wybitną śpiewaczkę, Panią Weronikę Grozdew Kołacińską, wraz z zespołem.

Gwiazdą wieczoru było Lukasyno + Live band, twórcy utworu do filmu „Wyklęty”, o losach „żołnierzy wyklętych” walczących z władzą ludową o przyszłość powojennej Polski.

 

Plakat I Święta Rotmistrza