Turniej Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
Projekt

Turniej Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

od 30.03.2021 do 31.05.2021

O statuetce

Statuetka ma formę modernistyczną, we wszechobecnym w latach 30-tych stylu art deco. Zastosowanie tego stylu w Polsce międzywojennej było swojego rodzaju wizytówką odrodzonego państwa. Słowem-kluczem była dla tego stylu nowoczesność. Nie jest przypadkiem, że właśnie w tym stylu są zbudowane najważniejsze gmachy państwowe w Warszawie: budynek Sejmu, Muzeum Narodowego, Ministerstwa Edukacji, gmach Sądu Najwyższego (na ul. Leszno, obecnie "Solidarności"). Podobnie projektowane centrum Gdyni, która sama w sobie była wizytówką państwa. Wszystkie budynki przy głównych ulicach tego miasta są modernistyczne, podobnie wiele budynków w Katowicach – żeby przywołać przykłady pierwsze z brzegu. Podobnie cały wystrój polskich transatlantyków – „Batorego” i „Piłsudskiego” był wykonany przez najlepszych polskich projektantów i artystów.
Jednym słowem, prywatnie jestem bliski uznania modernizmu za wręcz polski styl narodowy. Z tych właśnie powodów zaprojektowałem taką, a nie inną formę statuetki. Nie jest też przypadkowy krój pisma na froncie – zapożyczyłem go z liternictwa występującego m.in. na dyplomach otrzymania Krzyży i Medali Niepodległości, a to z kolei jednoznacznie się wiąże z osobą naszego patrona (który sam aplikował o Krzyż Niepodległości, a nie otrzymał go zapewne za względów czasowych – wniosek wysłał dopiero w 1937 roku i prawdopodobnie nie zdążono go rozpatrzyć...).
Naramiennik na froncie to oczywiście naramiennik rotmistrza – czyli kapitana w innych rodzajach wojsk lądowych. Niestety dziś w Wojsku Polskim kapitan ma cztery gwiazdki – trzygwiazdkowego kapitana w 1957 roku komuniści zmienili na czterogwiazdkowego, a z niepojętych dla mnie względów pozostawiono go w tej formie po roku 1989...
Na koniec jeszcze jedna rzecz, wcale nie najmniej ważna. Statuetki wykonane są z drewna lipowego. Może się to wydawać dziwne, bo taki na przykład dąb, jesion, czy drewno ozdobne jest dalece szlachetniejsze. Ja natomiast chciałem przywrócić przynajmniej w tej formie pamięć po wielosetletnich lipach, rosnących przy alei prowadzącej do dworku Pileckich w Sukurczach...
 
dr Tomasz Ginter – autor statuetki
 
 
Koordynatorka projektu: Paulina Iwanowska
 

Edycja I rok 2021

Szkoły miały do wykonania 3 zadania projektowe:

  • własnoręczne wykonanie 2 kartek wielkanocnych w stylistyce XX-lecia międzywojennego - jedna dla Zofii Pileckiej i jedna dla Andrzeja Pileckiego
  • news filmowy/telewizyjny na temat pracy szkoły z patronem
  • przygotowanie prezentacji bajki dźwiękowej Lucyny Krzemienieckiej z książki pt. „O duszkach zawieruszkach”  
Turniej Szkół został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, patronatem Pana Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza Witolda Pileckiego.
Partnerami merytorycznymi Turnieju zostali: Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu oraz Instytut Pileckiego.

W projekcie wzięło udział 14 szkół, które osiągnęły następujące wyniki:

 

Szkoły podstawowe

Brązowa Odznaka Rotmistrza:

- Szkoła Podstawowa nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie

- Publiczna Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Zwierniku

Srebrna odznaka Rotmistrza:

- Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Wyszynach Kościelnych

- Publiczna Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Przemiarowie

Złota odznaka Rotmistrza:

- Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem

- Zespół Placówek Oświatowych im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie

- Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Statuetkę przechodnią Turnieju Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w kategorii szkół podstawowych otrzymuje Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem!

 

Szkoły ponadpodstawowe

Brązowa Odznaka Rotmistrza:

 - XI Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Białymstoku

Srebrna Odznaka Rotmistrza:

- Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu 

- XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach

- LVI Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie

- Zespół Szkól Ogólnokształcących i Technicznych im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach

Złota odznaka Rotmistrza:

- Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

- Powiatowy Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Przodkowie

Statuetka przechodnia Turnieju Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w kategorii szkół ponadpodstawowych trafiła do Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej!