Muzeum Dom Rodziny Pileckich - wystawa stała
Wystawa stała

W przygotowaniu

od 04.01.2021

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich (w organizacji) jest w budowie. Trwają prace nad wystawą stałą, co wiąże się z brakiem możliwości zwiedzania. O oficjalnym otwarciu Muzeum będziemy informować. Tymczasem  zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum.

 

 

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich ma co najmniej dwóch głównych bohaterów: Rotmistrza i jego żonę Marię. Ta silna kobieta współtworzyła z Pileckim patriotyczny dom a gdy go zabrakło kontynuowała życie według zasad które sobie wyznaczyli.

Wystawa stała będzie miała strefę Marii – strych, strefę Witolda – piwnicę, rozdzielone parterem, który jest pełen wspomnień z niewielu szczęśliwych chwil, jakie stały się ich wspólnym udziałem.

Wejście do Muzeum prowadzi przez ogród, który stanowi wstęp do zwiedzania, przypominając szczęśliwe chwile jakie spędzili tu małżonkowie. W piwnicy będzie można poznać historię życia Witolda od jego przodków do czasów powojennych. Parter to szczęśliwe życie sprzed wojny, historia Marii Ostrowskiej, miasta i sąsiedniego Komorowa. Poddasze z kolei pokaże życie Marii po stracie męża, walka o jego pamięć i uhonorowanie bohatera w rodzinie i narodzie.

Wydarzenia będą opisane na kartach, które ukażą wspólną mapę losów rodziny Pileckich i Ostrowi Mazowieckiej. W tworzeniu wystawy zostaną użyte materiały w postaci drewna, metalu oraz oświetlenie światłem dziennym i sztucznym. Urządzenia multimedialne zostaną ukryte, wkomponowane w scenografię a cała ekspozycja pozwala na uzupełnienie nowymi eksponatami.