Wystawa „BÓG – HONOR – OJCZYZNA Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. 18.05.2019.
Wystawa czasowa

Wystawa „BÓG – HONOR – OJCZYZNA Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. 18.05.2019.

od 18.05.2019 do 30.06.2019

Wystawa „BÓG – HONOR – OJCZYZNA Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” to upamiętnienie postaci bohatera narodowego, który stał się symbolem pragnienia odzyskania niepodległości. Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, które wychowywane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowało zawołanie BÓG – HONOR – OJCZYZNA. 
 
Scenariusz wystawy to historia życia rtm Witolda Pileckiego i jego bliskich, którzy towarzyszyli mu pomimo długotrwałej rozłąki – jeśli nie osobiście, to w listach, które stały się częścią ekspozycji. Z resztą nie tylko listy będą unikatową wartością dla odbiorców wystawy, ale również liczne zdjęcia i symbole rodziny Pileckich.  
 
Rys biograficzny rotmistrza Witolda Pileckiego to także spojrzenie na okres początku XX wieku z perspektywy obywatela, człowieka, który boryka się z historią owych czasów i podejmuje decyzje, które później zapiszą się w pamięci przyszłych pokoleń. To także historia o powstaniu pierwszych obozów harcerskich i o miłości wydanej na próbę czasu i odległości.
 
Poznając kolejne elementy ekspozycji „BÓG – HONOR – OJCZYZNA Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” widzimy i czytamy, a w efekcie przeżywamy kolejne etapy życia Pileckiego wraz z nim. Rozpoczynając od najmłodszych lat Witolda, poprzez młodość z I Wojną Światową w tle, okres wolnej Polski kiedy to rtm Witold Pilecki uczył się, pobierał kursy oficerskie, a następnie ożenił się z Marią Ostrowską i założył rodzinę. Seria niezwykłych fotografii pochodzących ze szczęśliwego okresu rodziny Pileckich, która już powiększyła się o dwójkę dzieci w poruszający i niemal dramatyczny sposób zmienia swój charakter w kolejnych przedstawionych na wystawie latach – latach walki o Niepodległość. Doskonale zobrazowane sceny mobilizacji, tworzenia państwa podziemnego czy fotografie więzienne samego bohatera wystawy poruszają i budują napięcie, bo wystawa nieuchronnie prowadzi do nieuniknionego momentu w historii jakim jest proces i egzekucja rtm Witolda Pileckiego w 1948 roku.  
 
Ta niezwykle skrupulatnie zaplanowana wystawa to nie tylko biografia rotmistrza Witolda Pileckiego – to podróż wgłąb historii prywatnej, rzadko opowiadanej szerokiej publiczności, ale i wgłąb emocji, jakie budzą się podczas poznawania kolejnych elementów ekspozycji.
 
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zaprosił Państwa na tę poruszającą i niezwykłą wycieczkę, do czasów i miejsc, które ukształtowało zawołanie BÓG – HONOR – OJCZYZNA.
 
Wystawa była wystawą czasową, której oficjalne otwarcie przed budynkiem MOSiRu w Ostrowi Mazowieckiej miało miejsce 18 maja 2019 r. podczas III Święta rtm. Witolda Pileckiego.
 
Wystawa zpsstała przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Warszawie.
 
BÓG - HONOR - OJCZYZNA Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 - wystawa