VI Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego
Święto rotmistrza

VI Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego

od 14.05.2022 do 14.05.2022

VI Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego

Tegoroczny program VI Święta Rotmistrza Witolda Pileckiego obejmował trzy kluczowe wydarzenia:

  • II Zawody Hippiczne im. rtm. Witolda Pileckiego
  • Wystawę Lalek Artystycznych "Mazowsze w Spódnicy"
  • Premiera Questu "Szlakiem Marianny (Marii) Pileckiej

II Zawody Hippiczne im. rtm. Witolda Pileckiego

Hippika, czyli sportowe uprawianie jazdy konnej, w czasach II Rzeczypospolitej było ważnym składnikiem życia zawodowego i osobistego dla oficerów kawalerii. Jeździectwo było elementem zespalającym kadrę oficerską w duchu rywalizacji. Pierwszy konkurs hippiczny w Warszawie zorganizowano już 18 czerwca 1880 roku.
Jazda konna i zawody hippiczne były także bardzo ważne w życiu Witolda Pileckiego. Jego ulubionym koniem była „Bajka”.

Podczas tegorocznych zawodów emocji nie brakowało. Uczestnicy zmierzyli się najpierw w skokach przez przeszkody na przygotowanym przez organizatorów torze. W drugiej konkurencji zawodnicy prezentowali swoją sprawność w posługiwaniu się bronią białą – lancą i szablą. O zwycięstwie decydowało pokonanie wszystkich przeszkód i zadań, ale również precyzja ich wykonania. Poprawne przejazdy wymagały doskonałego porozumienia jeźdźca z koniem, co nie każdemu się udawało.

Marcin Poletyło z Siemiatycz na koniu Dasza, startujący w barwach ogólnokawaleryjskich, został zwycięzcą II Zawodów Hippicznych im. rtm. Witolda Pileckiego, złoty puchar wraz z kawalerysjkim siodłem wręczył bratanek Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej, pan Marek Ostrowski. 

Drugie miejsce wywalczył Starszy Szwoleżer Rafał Mitura na koniu Jesienna Mgła z 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego, 3 miejsce – rtm. Kawalerii Ochotniczej Piotr Piekarczyk na koniu Delicja z 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego (zeszłoroczny zwycięzca). Tuż pod podium w tym roku znalazł się Artur Brzozowski na koniu Context z 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

W przerwie zawodów mieliśmy okazję obejrzeć kadryla w wykonaniu amazonek na koniach oraz pokaz sprawności ułańskiej. Patrole konne można było spotkać tego dnia również na ulicach miasta. 

Zawody zostały zorganizowane we współpracy ze Szwadronem Kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz jednostkami powiatowymi, miejskimi i wojskiem: 22. WOK w Komorowie, Komenda Powiatowa Policji, Komeda Powiatowa Państwowa Straży Pożarnej, Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, MOSIR, ZGK Ostrów Mazowiecka. Serdecznie dziękujemy! Imprezie towarzyszyły również liczne stoiska promocyjne. 

 

Wystawa Lalek Artystycznych "Mazowsze w Spódnicy"

Podczas VI Święta Rotmistrza warto było zajrzeć również do budynku muzeum, gdyż na odwiedzających czekała tam wystawa "Mazowsze w Spódnicy" przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. Prezentująca sylwetki wybranych kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Mazowsza dzięki swoim niezwykłym, często pionierskim osiągnięciom w różnych dziedzinach kultury, sztuki, nauki, sportu, polityki i działalności społecznej. Wizerunki bohaterek przedstawiono w postaci lalek artystycznych wykonanych w różnych technikach plastycznych przez 15 cenionych artystek.

Po wystawie gości oprowadzali członkowie naszej Młodzieżowej Rady Muzeum i bardzo ciewkawie opowiadali o tych wybitnych kobietach, mających odwagę wyprzedzić swoją epokę, by czynić świat piękniejszym i lepszym.

Premiera Questu "Szlakiem Marianny (Marii) Pileckiej"

Podczas VI Święta Rotmistrza odbyła się premiera questu „Szlakiem Marii Pileckiej”. Quest to bezobsługowa, edukacyjna gra terenowa. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca i jego zapomnianych historii.

Tego dnia quest „Szlakiem Marii Pileckiej” poprowadził rodziny, harcerzy oraz grupy uczniów ulicami, które przemierzała niejednokrotnie Marianna (Maria) Ostrowska, później żona Witolda Pileckiego.

Na naszym muzealnym stoisku na questowiczów czekały upominki.

Warto wspomnieć, że karty questowe cały czekają na Was w Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Skorzystajcie więc z pięknej pogody i wyruszcie w pełną zagadek wycieczkę po naszym mieście. Wiecej informacji znajdziecie TUTAJ http://www.muzeumpileckich.pl/artykul,quest-szlakiem-marii-pileckiej,203.html .