W dniach 13–15 maja 2021 roku miał miejsce VI Turniej „Muszkieterowie Słowa”, który w tym roku po raz pierwszy miał rangę Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Języku Angielskim. W projekcie wzięło udział 16 reprezentacji szkół ponadpodstawowych z Polski i Niemiec.

Muzeum patronowało tezie ćwierćfinałowej, która została poświęcona sylwetce Rotmistrza Witolda Pileckiego i brzmiała: If I were Witold Pilecki I would have left the country in 1946.

Tuż przed debatą Dyrektor Muzeum Karol Madaj wziął udział w rozpoczęciu zmagań turniejowych w fazie pucharowej. W swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość sylwetki Witolda Pileckiego, a jednocześnie wyraził nadzieję, że uczestniczący w projekcie młodzi ludzie dzięki uzyskanej wiedzy i treningowi kompetencji językowych stają się ambaradorami polskiej historii.

Zwycięzcą Turnieju zostało XIV liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Gratulujemy!