8 czerwca podczas XIII Ostrowskiego Pikniku z Książką w Letnim Ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród w I edycji Turnieju Wiedzy o Ziemi Ostrowskiej „Jest na mapie świata maleńki znak…”, który mieliśmy przyjemność organizować razem z gospodarzami Pikniku, czyli Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

Celem Turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży historii Ostrowi Mazowieckiej i Ziemi Ostrowskiej, zacieśnianie więzi społecznych oraz zainteresowanie uczniów pogłębianiem wiedzy społeczno-politycznej o naszym regionie.

Tematyka Turnieju dotyczyła dziejów Ostrowi Mazowieckiej i regionu ostrowskiego (pytania dotyczyły także miejscowości, które we wcześniejszych okresach historycznych były związane z Ziemią Ostrowską, a obecnie znajdują się w granicach administracyjnych powiatów: wyszkowskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego np. Pecynka, Poręba, Paproć) od 1863 roku (powstanie styczniowe) do roku 1999, czyli utworzenia powiatu ostrowskiego.

Uczestnicy, już podczas finałów (szkoły podstawowe –  25 kwietnia; szkoły ponadpodstawowe – 4 czerwca) dowiedzieli się, że znaleźli się na podium, ale nie wiedzieli, które finalnie miejsce zajęli. Dziś nie jest to już tajemnicą.

W kategorii szkół podstawowych:

1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej

2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

3 miejsce Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kozikach

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

1 miejsce zajęło CSL Technikum Lotnicze w Nagoszewie

2 miejsce LO im. M.Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej

3 miejsce Zespół Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej

Serdecznie gratulujemy!

Koordynatorkami Turnieju są: Katarzyna Lubczyńska – Kierownik Działu Historyczno – Edukacyjnego, Alina Wierzbicka – starszy kustosz oraz Anna Duda Depta – kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej.Turniej jest objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasto Ostrów Mazowiecka.