Ostatni dzień roku 2024… To czas szczególny, pełen wspomnień, refleksji i nadziei. Życzymy Państwu, by Nowy Rok przyniósł MARZENIA, które staną się drogowskazem, RADOŚĆ, która rozgrzeje serca, PRZYJACIÓŁ, z którymi każda chwila nabiera głębszego sensu, i NADZIEJĘ, która pomoże przetrwać najtrudniejsze chwile. Niech mijający rok zostawi po sobie tylko dobre wspomnienia, a nadchodzący wypełni się szczęściem, miłością i spełnieniem. Nie bójmy się marzyć i wyznaczać sobie nowych celów – każdy koniec to przecież początek czegoś wyjątkowego.
Ostatni dzień roku, jest również idealnym terminem podsumowania działań i wyznaczenia celów na kolejny rok.
W roku 2024 kontynuowaliśmy wszystkie projekty lat ubiegłych, ale rozpoczęliśmy też nowe.
Ten rok rozpoczął się pożegnaniem I kadencji i ślubowanie II kadencji Młodzieżowej Rady, kolejnym wydarzeniem w muzeum było „Kolęd to czas!”, którego tradycję będziemy kontynuować również w nadchodzącym roku, już 10 stycznia o godz. 17:00!
Wraz z początkiem lutego rozpoczęliśmy „Krawieckie opowieści – Bajarz Polski”, podczas którego uczestniczki stworzyły kostiumy inspirowane głównymi bohaterami baśni i bajek, które bardzo dobrze znał Witold Pilecki. Następnie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowaliśmy czytanie performatywne „Raportu Witolda”.
Po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni odbył się Turniej Wiedzy o Ziemi Ostrowskiej „Jest na mapie świata maleńki znak…”, który powstał przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
Kontynuowaliśmy również nasze projekty debatanckie, Ostrowską Szkołę Debaty oraz turniej debat oksfordzkich „Odzyskani Bohaterowie”.
Nie zabrakło również, wydarzeń skierowanych do szkół, których patronem jest bohater naszego Muzeum – Witold Pilecki. Wieloetapowy Turniej Szkół Rotmistrza oraz Spotkanie z Patronem cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem szkół z całej Polski.
18 maja, różnorodne atrakcje zorganizowane przez nas z okazji VIII Święta Rotmistrza Witolda Pileckiego przypadły Wam do gustu zapewniając niesamowitą frekwencję.
Tuż przed wakacjami poznaliśmy fragmenty poematu „Sukurcze” autorstwa Witolda Pileckiego.
Nasz wakacyjny projekt „Ogród na lato” również okazał się być sukcesem! Wspólne zajęcia sportowe, artystyczne i botaniczne sprawiły, że nie zapomnieliście o wizytach w Muzeum w tym wyjazdowym, letnim okresie.
Warsztaty twórcze organizowane dla dzieci uczęszczających na miejskie półkolonie a także nasze „Kreatywne Historie” czy „Szydełkowe fantazje” pomogły nam wspólnie z Wami rozwijać nasze zdolności artystyczne.
Rozpoczęliśmy cykl konferencji naukowych „Ocalić pamięć”. W tym roku obyła się pod hasłem: „Ocalić od zapomnienia. Historia II wojny światowej na Ziemi Ostrowskiej”.
We wrześniu po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni Młodzieżowa Rada przy naszej pomocy zorganizowała Bieg Witolda i Marii Pileckich oraz Bieg Bajki, które cieszyły się ogromną popularnością!
Nie możemy zapomnieć o kolejnym spotkaniu szkół z którymi łączy nas… Witold Pilecki! Muzeum gościło 21 szkół z całej Polski, które przyjechały na to wydarzenie. W spotkaniu wzięło udział około 90 uczniów i nauczycieli, którzy przez trzy dni brali udział w bogatym programie.
Niedługo później odbyła się promocja naszej nowej gry karcianej „Szarża”, którą wykorzystywaliśmy podczas miejskich półkolonii.
Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz rajd rowerowy śladami powstania styczniowego, który był premierą naszych nowych questów: samochodowego i rowerowego.
Nasze posty, rocznice i wykłady historyczne, spotkania Klubu Nauczyciela oraz oczywiście lekcje muzealne przedstawiały Wam ważne wydarzenia z historii Polski oraz sylwetkę Witolda Pileckiego z różnych stron jako ojca, harcerza, żołnierza, konspiratora, społecznika, artystę.
W tym roku obchodziliśmy również drugie urodziny naszej wystawy stałej „O Marii i Witoldzie Pileckich”, dodatkowo nasi zwiedzający mogli też zapoznać się z tematycznymi wystawami czasowymi prezentowanymi w naszym muzealnym ogrodzie oraz dwiema wystawami plenerowymi: „Ostrów i Ziemia Ostrowska w obiektywie wroga”, która jest dostępna cały czas w naszym ogrodzie, a także „Zgniotą nas tyrany – powstaniem na nowo! Powstanie styczniowe na Ziemi Ostrowskiej 1863-1864”, która powstała przy współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Wystawa o powstaniu styczniowym ma dwie wersje: pierwsza znajduje się przed Zespołem Szkół, druga natomiast jest wersją mobilną — podróżuje po szkołach z terenu powiatu ostrowskiego.
Prowadziliśmy szkolenia i lekcje z wykorzystaniem filmu animowanego „Tajemnica Bohatera” skierowanego do uczniów szkół podstawowych, a wraz z nim materiały edukacyjne dopasowane do jego treści.
Wraz z naszym namiotem promocyjnym podróżowaliśmy po wielu wydarzeniach, byliśmy m.in. na Żoliborskim Biegu Witolda Pileckiego czy Dniach Ostrowi.
Dzięki niesamowitym zdolnościom i zaangażowaniu aktorów Teatru Muzycznego Druga Zwrotka na czele z reżyserem Piotrem Trentowskim stworzyliśmy musical — „Cichy front”
Nowe trasy questowe, przeprowadzone trzy konkursy o zasięgu krajowym, duża liczba zwiedzających, wydana publikacja „Księga Pamięci Gminy Żydowskiej” no i… otwarty sklepik muzealny! Chyba nic więcej do szczęścia nam nie potrzeba!
Postanowienia noworoczne? Kontynuować podjęte projekty i wprowadzać nowe!
Z radością i nieznikającym z twarzy uśmiechem!
Ułatwienia dostępu