85. rocznica Zbrodni Katyńskiej 1940–2025
Pamięć, która nie gaśnie…
Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD dokonało jednej z najtragiczniejszych zbrodni w historii Polski – masowej egzekucji tysięcy polskich jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji, straży granicznej oraz przedstawicieli polskiej inteligencji.
Zbrodnia Katyńska to nie tylko symbol bestialstwa totalitaryzmu, lecz także niezłomnego ducha polskiego narodu. Przez dziesięciolecia prawda o tej tragedii była skrywana i fałszowana, ale pamięć o ofiarach przetrwała w sercach ich rodzin i kolejnych pokoleń Polaków.
W 85. rocznicę tej haniebnej zbrodni, oddajmy hołd wszystkim pomordowanym. Niech ich ofiara będzie dla nas zobowiązaniem do pielęgnowania prawdy, wolności i suwerenności.
• 11.00 – rozpoczęcie uroczystości w Powiatowej Hali Sportowej przy LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej
– wystąpienie pana Sebastiana Karwata – kierownika Muzeum Katyńskiego
– zasadzenie Dębów Pamięci w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” przed LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej
• 12.30 – 13.00 – przejście przed Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939 – 1956” na cmentarzu parafialnym przy ul. Lubiejewskiej
• 13.00 – uroczystość przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej”
– umieszczenie nowych tablic na ścianie mauzoleum upamiętniających zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej absolwentów ostrowskiego gimnazjum i funkcjonariuszy KOP związanych z Ziemią Ostrowską
– 20 lutego – spotkanie z dr Bartłomiejem Bydoniem – kustoszem dyplomowanym i Kierownikiem Sekcji Naukowej Muzeum Katyńskiego w ramach cyklu „Młodzi rozmawiają”
– 5 marca – wyjazd studyjny dla nauczycieli do Muzeum Katyńskiego
– 26 marca – „Wieczór z historią” Korpus Ochrony Pogranicza
Z przyjemnością informujemy, że nasze wydarzenia związane z upamiętnieniem 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zostały objęte patronatem Muzeum Katyńskiego.
Ułatwienia dostępu