Social media

wystawa stała

O Witoldzie i Marii Pileckich

czynna od 2 listopada 2022 roku

Aby opowiedzieć historię życia Witolda Pileckiego, musieliśmy zmierzyć się z pytaniami o to, kim był i jakie wartości kierowały jego życiem.

Szukaliśmy odpowiedzi w jego dzieciństwie, procesie wychowania i w wartościach rodzącego się ruchu harcerskiego. Śledziliśmy jego chrzest bojowy na przełomie lat 1918 i 1919 oraz udział w wojnie z bolszewikami. A w wolnej Polsce starania o odzyskanie rodzinnego dworu w ukochanych Sukurczach. Podążaliśmy jego szlakiem bojowym w wojnie obronnej i byliśmy z nim, gdy zakładał z mjr. Janem Włodarkiewiczem Tajną Armię Polską w listopadzie 1939 roku. Długo dyskutowaliśmy, czy i jak zmienił go pobyt w obozie koncentracyjnym. Szukaliśmy kontekstów historycznych, dzięki którym moglibyśmy zrozumieć decyzje Witolda Pileckiego. Widzieliśmy w nim przede wszystkim człowieka: męża, ojca, żołnierza, przyjaciela. Staraliśmy się usilnie poznać go bliżej – do czego zresztą sam zachęcał. Ze wspomnień, fotografii, raportów wyłania się niewyraźny zarys postaci, którą myśl po myśli, karta po karcie odszyfrowywaliśmy. Witold Pilecki nie wyglądał jak bohater. Stał zazwyczaj w drugim szeregu, by „nie rzucać się w oczy”. Kochał Polskę, Boga i swoją rodzinę. W podejmowanych przez siebie decyzjach pozostawał zawsze suwerenny i bezkompromisowy. Wyjątkowość życia Witolda Pileckiego wynika nie z jego przymiotów, ale z wyborów, których dokonywał każdego dnia. Na naszej wystawie staramy się nie dawać gotowych odpowiedzi, by historia rtm. Witolda Pileckiego zaskoczyła zwiedzających. Oddajemy głos naszemu bohaterowi, jego najbliższym, przyjaciołom i współpracownikom. Mamy niebywałe szczęście, że sam Witold chętnie i nieźle pisał. Spod jego pióra wyszedł nie tylko Raport, lecz także Poemat o Sukurczach i zbeletryzowane wspomnienia, pisane w trzeciej osobie z Witoldem jako głównym bohaterem. Dzięki temu sam mógł stać się naszym narratorem.

Zwiedzanie

Wystawę stałą Muzeum zwiedzać można na dwa sposoby:
– samodzielne zwiedzanie wystawy
– zwiedzanie z przewodnikiem

 

Wystawa została zaprojektowana z myślą o różnych grupach odbiorców. Indywidualni zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać ekspozycję, korzystając z multimediów, interaktywnych elementów i narracji towarzyszącej każdej części wystawy.

 

Dla grup oferujemy również możliwość zwiedzania z przewodnikiem, który nie tylko przybliży historię bohaterów naszego muzeum, ale także odpowie na wszelkie pytania.

 

Grupy szkolne mogą skorzystać z lekcji muzealnych w ramach naszej bogatej oferty edukacyjnej. Lekcje obejmują zwiedzanie z przewodnikiem, a następnie warsztaty, podczas których uczniowie utrwalają wiedzę zdobytą na wystawie.

 

Grupy prywatne i szkolne muszą być zgłoszone przed wizytą. Prosimy o podanie liczby uczestników, godziny przybycia oraz grupy wiekowej. Dodatkowo, grupy szkolne prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną i wskazanie wybranych warsztatów.

 

Oprowadzanie grup prywatnych trwa minimum 2 godziny, natomiast czas trwania lekcji muzealnych z oprowadzaniem dla grup szkolnych zależy od wieku uczestników: 2 godziny dla klas I-VI (uczniowie nie zwiedzają całej ekspozycji) oraz 2,5 godziny dla klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych.

This site is registered on wpml.org as a development site.