Social media

7 czerwca 2017 r grupa uczniów z Ostrowi Mazowieckiej ruszyła na IX Rajdu Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnił żołnierzy z obszaru Mazowsza i Podlasia. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej uczniowie wraz z opiekunami pojechali do miejscowości Rozogi, gdzie dołączyli do rajdu. Przed marszem wypełnili dokumenty – legitymację Armii Krajowej i złożyli przysięgę. W czasie marszu wykonali zadania, polegające m.in. na pokonaniu 5 km z przywiązaną do ręki liną. Wyznaczone czujki obserwowały dokładnie teren. Wszyscy uczestnicy szli tak zwaną „szachownicą”. Po przebyciu tej trasy uczniowie przygotowali krzyżówkę, której hasłem było: Major „Łupaszka”.  Pierwszy nocleg zapewniony został przez organizatorów w Szkole Podstawowej w Lipowcu, gdzie zmęczeni, ale zadowoleniu uczniowie wykonali powierzone im zadanie min.: samodzielne zdobyciu produktów do przygotowania naleśników.

Dzień drugi uczestnicy rozpoczęli piosenką IV Szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK i ruszyli w drogę. Podczas pierwszych 5 km marszu wszyscy członkowie grupy byli związani  liną. Siły nieprzyjaciela – NKWD, UB zastawiły zasadzkę w lesie, lecz czujnemu patrolowi udało się ich rozbroić. Kolejny nocleg zmęczeni piechurzy spędzili w świetlicy wiejskiej w Kucborku.

Trzeci dzień to leśna przeprawa, gdzie patrol napotkał partyzantów. Obława polegała na pomalowaniu twarzy uczniów oraz sprawdzeniu wiedzy o „Lufie” Henryku Wieliczko żołnierzu AK, podporuczniku, dowódcy
4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK. Po sprawnym zaliczeniu zadań grupa ruszyła w dalszą drogę. Dzięki pomocy Straży Pożarnej uczestnikom udało się przeprawić przez rzekę Małgę. W kolejnym miejscu noclegowym – w miejscowości Kot, czekała grupa rekonstruktorów z pomocą których uczniowie wykonali przyznane zadania.

Ostatni dzień marszu rozpoczęła obława UB, NKWD i MO. Uczestnicy razem z członkami obławy pokonywali kolejny odcinek trasy. Z pomocą ruszył oddział AK. Po udanej akcji wszyscy uczestnicy dotarli do celu rajdu miejscowości Piduń, gdzie odprawiona została msza święta polowa.

Po mysz odbyła się rekonstrukcja historyczna „Potyczka pod Piduniem 1946” w wykonaniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ”.

This site is registered on wpml.org as a development site.