Social media

W dniu 07.07.2017 r ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji siedziby Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. W skład sądu konkursowego wchodzili: Magdalena Gawin – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków; Jerzy Bauer – Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka; Maciej Miłobędzki – architekt SARP; Adam Radomski – architekt, doradca Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej ds. architektury i urbanistyki; Mariusz Ścisło – architekt, Prezes SARP;  Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza;  Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem konkursu było otrzymanie optymalnego, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i znaczeniowym, rozwiązania architektonicznego opartego o przebudowę i modernizację istniejącego zabytkowego domu z roku 1900. Konkurs obejmował przygotowanie koncepcji budynku wraz z zagospodarowaniem terenu.

W odpowiedzi na ogłoszenie konkursu wpłynęło 22 prace. Najlepszym okazał się  projekt pracowni BDR Architekci. Praca odznacza się wysokimi umiejętnościami warsztatowymi i kulturą wypowiedzi architektonicznej. Na szczególne uznanie zasługuje wrażliwość i wnikliwość w potraktowaniu zadania konkursowego: stworzenia ram dla opowieści o legendarnej, heroicznej postaci rotmistrza Pileckiego w relacji z atmosferą jego rodziny, miejsca pogodnego, kameralnego i skromnego. Projekt oszczędnie operuje detalem i doborem materiałów. Skala zaproponowanej dobudowy, nie konkuruje z zachowanym domem rodzinnym żony Rotmistrza, ale nie jest też tylko „architekturą tła”. Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu – portyku o wyważonych proporcjach, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności, związanych z działalnością statutową i kulturalną muzeum. Niewielki dom pozostaje w centrum założenia, jako najważniejszy element. Miękko poprowadzone alejki i rabaty z kwiatami, swoim charakterem przywołują nastrój inteligenckich, międzywojennych ogrodów przydomowych. W odróżnieniu od emanującego spokojem i otwartością parteru, podziemia stwarzają potencjał dla przygotowania ekspozycji upamiętniającej trudne i dramatyczne czasy II wojny światowej. 

Architekci z biura projektowego BDR Architekci opracowali także koncepcji rewaloryzacji siedziby Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz koncepcje peronów Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Projekt: http://bdr-architekci.pl/projekty/muzeum-dom-rodziny-pileckich/

Tekst: Anna Skarpetowska

This site is registered on wpml.org as a development site.