1 marca 2018 r. w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej odbył się Dzień Otwarty.

Od godzin przedpołudniowych do wieczora naszą placówkę odwiedziła młodzież z lokalnych szkół jak i liczni mieszkańcy miasta. Zwiedzający mieli możliwość obejrzeć wystawy: prac konkursowych dotyczących koncepcji architektonicznej jak i wystawy stałej muzeum. Spotkaniom towarzyszyły prelekcje i prezentacje historyczne. Pani Dyrektor Muzeum Dorota Socik powitała zebranych gości i przedstawiła ideę muzeum jak również koncepcję wystawy, logo muzeum, realizowanych projektów, zachęcając do włączania się w prace powstającej placówki w formie wolontariatu oraz przekazywaniu pamiątek historycznych z terenu Ostrowi Mazowieckiej.

Łukasz Lubicz-Łapiński – historyk Muzeum, wygłosił krótką prelekcję na temat Żołnierzy Wyklętych, genezy ruchu partyzantki antykomunistycznej z zaznaczeniem ważniejszych postaci z terenu okręgu ostrowskiego.

W świat przedwojennego kina wprowadził nas Grzegorz Sołtysiak, doktor nauk, wykładowca akademicki, współpracownik RWE, współautor audycji telewizyjnych, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Emigracji a przede wszystkim naszego. Przedstawił krótką historię polskiej kinematografii okresu międzywojennego przeplatając ją   fragmentami filmów z najbardziej znanymi aktorami tamtych lat: Polą Negri, Eugeniuszem Bodo czy słynnym Szczepciem i Tońciem ze „Lwowskiej Fali”.

Odwiedzający Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieli możliwość przenieść się do przedwojennych czasów oglądając bardziej i mniej znane polskie produkcje, filmy: „Zapomniana Melodia” i „Dorożkarz nr 13”