Social media

120 lat temu, 13 maja 1901 roku, urodził się Witold Pilecki!


Tę równą rocznicę uczciliśmy niezwykłym wydarzeniem – I Zawodami Hipicznymi im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej w ramach już V Święta Rotmistrza. Przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji, które mogliście śledzić na żywo na naszym kanale na Facebooku oraz na Youtubie Muzeum. Filmy są nadal tam dostępne, więc nic straconego, jeśli nie mogliście być z nami tego dnia!

W siedzibie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich do połowy czerwca można zwiedzać Wystawę o życiu i obyczajach dwudziestolecia międzywojennego, na której można zobaczyć stroje a także przedmioty użytku codziennego. Zapraszamy w godzinach 9.00 – 16.00.

Podczas I Zawodów Hippicznych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego mogliśmy zobaczyć jak ułani reprezentujący różne pułki mierzyli się w przeróżnych konkurencjach, między innymi w skokach przez przeszkody, władaniem bronią białą czy pokazem sprawności ułańskiej. Nie zabrakło również pięknych kobiet – damy zaprezentowały nam kadryl amazonek, przebrane w przepiękne kolorowe suknie zatańczyły na koniach. 

Zwycięzców I Zawodów Hippicznych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego poznaliśmy przed końcem wydarzenia, złoty puchar wraz z kawalerysjkim siodłem z rąk syna Rotmistrza Witolda Pileckiego, Pana Andrzeja Pileckiego, otrzymał Piotr Piekarczyk, na koniu Delicja reprezentujący Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Drugie miejsce zajął Mikołaj Walter na koniu Domino w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, na miejscu trzecim znalazł się kpr. Tomasz Drężek na koniu Fallen ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

Ulicami Ostrowi Mazowieckiej przez cały dzień krążyły patrole konne, które zachwycały nie tylko najmłodszych. 

Tego wyjątkowego dnia w siedzibie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zostały również przyznane statuetki w I Turnieju Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego, w tym roku zwycięskimi szkołami okazały się Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej, a także Szkoła Podstawowa im. Witolda Pileckiego w Kornem. 

Organizatorzy:

Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Miasto Ostrów Mazowiecka


Partnerzy:

Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej
Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej
Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej
22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie
Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej
Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

This site is registered on wpml.org as a development site.