Za nami kolejne bardzo ważne wydarzenie muzealne!

26 października do zbiorów Muzeum – Dom Rodziny Pileckich trafił unikatowy eksponat – oryginalny pasiak obozowy należący do mieszkańca Ostrowi Mazowieckiej – Kazimierza Matuszewicza (1903–1985), który był więźniem KL Auschwitz, Gross-Rosen, Sachsenhausen i Oranienburga. Jeszcze raz dziękujemy córkom Pana Matuszewicza Zofii Krzyżanowskiej oraz Marii Dorawskiej. Ponadto dziękujemy dyrektorowi LO im. Mikołaja Kopernika Waldemarowi Bartosikowi. To właśnie tam pasiak był eksponowany przez wiele lat w szkolnej gablocie, a Pan Kazimierz Matuszewicz spotykał się z młodzieżą i opowiadał o swoich doświadczeniach z czasów II wojny światowej.

Kazimierz Matuszewicz w czasie pierwszej wojny należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1920 roku walczył jako ochotnik w wojnie z bolszewikami. W latach 30 razem z żoną Eugenią z Sobieszczańskich otworzył sklep kolonialny przy ul. 3 Maja. W czasie II wojny światowej oboje byli członkami Związku Walki Zbrojnej – przekształconej później w Armię Krajową. W maju 1942 roku podczas akcji niemieckiej wymierzonej w konspirację połączoną z konfiskatą sklepów i zakładów rzemieślniczych Kazimierz został aresztowany. Początkowo był więziony na Pawiaku, a od 15 września 1942 w KL Auschwitz, miał numer 63813. W 1943 roku został przeniesiony do KL Gross-Rosen, a następnie do Sachsenhausen i Oranienburga. Po wojnie wrócił do Ostrowi.

Już niebawem ten wyjątkowy eksponat będzie można zobaczyć na wystawie stałej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez TV Ostrów.