Czy widzieliście już wystawę „Zagłada Żydów europejskich” w naszym ogrodzie muzealnym?

Wzbogaciliśmy wystawę o dodatkowe plansze przedstawiające wątek regionalny – początek Holocaustu w Ostrowi Mazowieckiej.

9 listopada 1939 r. jeden z żołnierzy niemieckich podpalił budynki przy ulicy 3-go Maja. Winą za ten czyn obarczono ludność żydowską mieszkającą w Ostrowi. Tego dnia rozpoczęły się w mieście masowe łapanki uliczne, które trwały do następnego dnia. 11 listopada, przy ulicy Warszawskiej, przeprowadzono masową egzekucję, podczas której rozstrzelano całe rodziny. Do dnia dzisiejszego nie jest znana pełna lista ofiar, ale szacuje się, że jednego dnia zginęło nawet 800 osób.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznać imiona i nazwiska zidentyfikowanych ofiar, zobacz wystawę w ogrodzie!