Social media

Pierwsze w Polsce muzeum, którego wystawa stała jest w pełni poświęcona Rotmistrzowi i jego żonie. Nasza nowoczesna, dwujęzyczna ekspozycja zaprasza zwiedzających pięć dni w tygodniu. Wstęp do końca roku jest bezpłatny.

Trzypoziomowa wystawa „O Marii i Witoldzie Pileckich” zaprojektowana jest w taki sposób, aby historia Rotmistza zaskoczyła zwiedzających – nie daje gotowych odpowiedzi, inspiruje widzów do samodzielnego poznawania jej bohaterów. Naszym założeniem było stworzenie dla odbiorców przestrzeni umożliwiającej im wejście w osobiste relacje z bohaterami, ich najbliższymi, przyjaciółmi i współpracownikami.

Podczas uroczystego otwarcia Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda ocenił, że Muzeum jest „autentyczne, piękne i wymowne”. „Tak, jak każdy rodzinny dom, zawierające w sobie dwa elementy, z jednej strony normalnego życia, zwykłego, rodzinnego Marii, jej dzieci, jej rodziców, rodziny Ostrowskich, rodziny Witolda Pileckiego, a zarazem to jego Muzeum, jego walki, jego świadectwa, jego niezłomności, jego postawy, człowieka z pomnika, człowieka, symbolu, ale zarazem ojca, syna, męża, Polaka, żołnierza” – dodaje Prezydent.

Każda sala Muzeum Domu Rodziny Pileckich snuje inną opowieść. W podziemiach nowo wybudowanej części można poznać historię Witolda Pileckiego. Najpierw opowiadamy o jego dzieciństwie i dorastaniu, życiu na Kresach, harcerstwie, walce w wojnie z bolszewikami, a następnie o rodzinnym domu, jaki stworzył wraz z Marią w Sukurczach. Dalej widzowie mogą zobaczyć, jak w życie jego i Marii wdziera się z brutalnością druga wojna światowa. Wystawa została zaaranżowana na trzech poziomach. Dwa z nich to parter i poddasze historycznego domu, wybudowanego w 1901 roku przez Konstantego Ostrowskiego – ojca Marii Pileckiej. W budynku znajdują się trzy pomieszczenia na parterze, a także jedno na poddaszu, w którym jest opowiadana historia Marii, jej najbliższej rodziny i miasta, w którym wyrosła. Przedstawione zostały także losy Ostrowi Mazowieckiej i rodziny Ostrowskich w czasie wojny. Widzowie będą mogli też dowiedzieć się, co się działo z Marią po śmierci jej męża.

„Dzisiaj, możemy spokojnie rozmawiać o mojej matce, o której się trochę przez te wiele lat zapominało.” – podkreślił Pan Andrzej Pilecki. 

Placówka jest otwarta w dni robocze w godzinach 10:00—18:00, a w weekendy 11:00—17:00.

Zapraszamy grupy do udziału w lekcjach muzealnych LINK

This site is registered on wpml.org as a development site.