Social media

Warsztaty dla mieszkańców, trzy trasy turystyczne pełne zagadek i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – tak Muzeum Dom Rodziny Pileckich i Fundacja Questingu przypomną o historycznych bohaterach i wydarzeniach Ostrowi Mazowieckiej i okolic w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W 2023 roku przypada 160. rocznica podniosłych, ale i tragicznych wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym – zrywem niepodległościowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu, który w latach 1863-1864 zapisał się krwawymi zgłoskami w całym zaborze rosyjskim.

Nie inaczej było w Ostrowi Mazowieckiej i jej okolicach. Jak podkreśla Karolina Kolbuszewska, kierownik działu historyczno-edukacyjnego z ostrowskiego Muzeum Dom Rodziny Pileckich, bohaterowie i miejsca związane z tamtymi tragicznymi wydarzeniami nie są dziś jednak na trwałe zapisane w powszechnej świadomości mieszkańców Ostrowi.

– Pamiętajmy, że istotnym celem naszego Muzeum jest upowszechnianie wartości i tradycji idei niepodległościowej Rzeczypospolitej. Dlatego też, korzystając z tej ważnej, ogólnopolskiej rocznicy wybuchu powstania styczniowego, chcemy przypomnieć mieszkańcom, odwiedzającym i turystom o wątkach powstańczych na ziemi ostrowskiej.

Edukacja i emocje w służbie pamięci o powstańcach

Co ważne, upamiętnienie bohaterów powstania odbędzie się w nietypowy, angażujący społeczność lokalną i turystów sposób.

– Zależy nam, by losów powstania nie przedstawiać w formie tradycyjnej wystawy, publikacji czy prelekcji. Chcemy ożywić wydarzenia sprzed 160 lat i zaangażować w ich odkrycie wszystkich zainteresowanych. Dlatego też, wspólnie z Fundacją Questingu i wolontariuszami, stworzymy w Ostrowi Mazowieckiej i jej okolicach trzy questy o tematyce powstańczej – komentuje Adam Lubczyński, koordynator zadania z Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Czym są questy?

– Questing to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych metoda tworzenia nieoznakowanych w terenie tras – tłumaczy Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Quesitngu. – To, dokąd ma iść uczestnik, wyznaczają zagadki i rebusy, które znajdują się w opisie trasy na ulotce lub w aplikacji mobilnej. Łamigłówki to pretekst, by gracz zatrzymał się i poznał ludzi, miejsca i wydarzenia z dawnych lat.

Na końcu trasy na każdego czeka symboliczny skarb, czyli potwierdzenie przejścia questu. Jednak największym skarbem nie jest pieczątka lub dyplom w aplikacji; to wiedza, której nie zdobędziemy z przewodników czy podręczników do historii.

– Questing to sprawdzona przez nasze Muzeum forma edukacji przez zabawę. W swoim dorobku mamy już dwie takie trasy. Pierwsza z nich opowiada o Marii Pileckiej, druga natomiast prezentuje dzieje ostrowskich Żydów. Zauważamy, że wielu odwiedzających, po wizycie na wystawie muzealnej, decyduje się na spacer po mieście jedną z tych tras – mówi Adam Lubczyński.

Warsztaty pełne wiedzy i historii

O tym, gdzie powstaną questy i o czym dokładnie będą opowiadać, zdecydują uczestnicy warsztatów, które odbędą się już w kwietniu w Muzeum. Wezmą w nich udział zaangażowani przedstawiciele ostrowskiej społeczności.

– Swoją chęć udziału w tym niezwykłym projekcie zgłosiło już wiele osób w różnym wieku, którym na sercu leży zachowanie pamięci o historii Ostrowi Mazowieckiej i okolic – mówi Adam Lubczyński. –  Przez najbliższe tygodnie trzy pięcioosobowe grupy spotykać się będą z trenerem questingu i pracownikiem naszego Muzeum. Uczestnicy projektu dowiedzą się, czym jest questing i jak tworzyć emocjonujące trasy. Wspólnie zdecydujemy, które wątki z powstańczej historii zmienimy w questy. W ten sposób mieszkańcy Ostrowi będą mieć wpływ na kształt całego projektu.

Następnie uczestnicy wyjdą w teren i opracują przebieg tras. Z pewnością uwzględnią one miejsca potyczek, kapliczki i mogiły upamiętniające zryw niepodległościowy. Efekt pracy wolontariuszy zmieniony zostanie w 3 profesjonalne questy, które dostępne będą za pomocą ulotek i należącej do Fundacji Questingu bezpłatnej aplikacji mobilnej Questing – gry terenowe.

This site is registered on wpml.org as a development site.