Social media

Dnia 26 kwietnia o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy na wykład “Strzałów za nami było dziewięć. – Potem ucichło.” Jak Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz. Wykład poprowadzi Aleksandra Kaiper- Miszułowicz, kurator wystawy stałej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich.

80 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, miała miejsce ucieczka Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz. Wraz z nim zbiegli więźniowie Jan Redzej i Edward Ciesielski. Witold po prawie trzech latach spędzonych w obozie, doszedł do wniosku, iż jego misja powoli dobiegła końca. Zebrał mnóstwo istotnych informacji, poznał funkcjonowanie obozu koncentracyjnego, pomógł wielu więźniom. Ponadto, Niemcy coraz częściej wyłapywali konspiratorów Związku Organizacji Wojskowych, co mogło zakończyć się jego dekonspiracją. Takimi słowami motywował swoją decyzję Witold Pilecki w spisanym Raporcie:

-„Siedzę tu dwa lata i siedem miesięcy. Prowadziłem tu robotę. Ostatnio nie dostawałem dalszych dyspozycji. – Obecnie wywieźli Niemcy najlepszy materiał, z którym pracowałem. Trzeba by było zaczynać od początku. Uważam, że dalsze siedzenie moje tutaj –nie ma sensu. I dlatego wychodzę.”

-Kpt.159 [Stanisław Machowski] spojrzał na mnie zdziwiony i powiedział: „No, tak. Rozumiem Pana, lecz czyż można kiedy się chce przyjeżdżać i kiedy chce wyjeżdżać z Oświęcimia?”

-Odpowiedziałem: „Można.”

fot. Krzysztof Miszułowicz

This site is registered on wpml.org as a development site.