Serdecznie zapraszamy 2 października 2023 roku o godz. 19:00 do kina „Ostrovia” na spektakl „Zielnik Pileckiego”.

„ZIELNIK PILECKIEGO” to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty – tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami. Twórcy spektaklu stanęli przed trudnym zadaniem, skupili się na momencie przed dobrowolnym pójściem Witolda Pileckiego do obozu w Auschwitz. Pojawiły się pytania: czy bał się, o czym wtedy mógł myśleć, co wpłynęło na jego decyzje, może się zawahał? To przedstawienie „umowne”, impresja teatralna, złożona z ważnych elementów życia dla bohatera: miłości, rodziny, ludzi, przyrody, wiary. Witold Pilecki był nie tylko społecznikiem, żołnierzem, bohaterem, ale i mężem, ojcem, przyjacielem, sportowcem, niedoszłym malarzem.

Spektakl ten powstał przy współpracy Domu Kultury Dorożkarnia i Instytutu Pileckiego w Berlinie. Panie: Anna Michalak-Pawłowska (dyrektorka DK Dorożkarnia) i Hanna Radziejowska (kierownik berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego) zainicjowały projekt młodzieżowy polsko-niemiecki a finałem była premiera przedstawienia „ZIELNIK PILECKIEGO” w Berlinie, w maju 2022.

Spektakl „ZIELNIK PILECKIEGO”
Projekt: „Witold Pilecki – po prostu człowiek”
„Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać.”
Rotmistrz Witold Pilecki

Osoby:
Witold Pilecki: Darek Sikorski
Maria Pilecka (Żona): Joanna Radecka-Kotowska
Zofia Pilecka (Córka): Agnieszka Wereszczyńska
Andrzej Pilecki (Syn): Mateusz Wojasiewicz
Kazimiera Daczówna (Sympatia): Kamila Wasilewska
Maria Pilecka (Siostra): Magdalena Sobieska

Scenariusz: Izabella Borkowska

Reżyseria: Darek Sikorski i Izabella Borkowska
Ruch sceniczny: Izabella Borkowska
Scenografia: Darek Sikorski/ Aleksandra Olszewska