Social media

W Ostrowi Mazowieckiej 11 listopada obchodzimy podwójną rocznicę. Przede wszystkim świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Słusznie wspominamy tego dnia bohaterów takich jak Witold Pilecki, który nie tylko walczył o odzyskanie wolności, ale też – po jej odzyskaniu – skutecznie bronił granic przed bolszewicką Rosją. 

Tego dnia zapraszamy także do upamiętnienia egzekucji ostrowskich Żydów, która miała miejsce 11 listopada 1939 roku.  Władze III Rzeszy świadomie wybrały na czas zbrodni datę polskiego narodowego święta. Mord dokonany na kilkuset niewinnych obywatelach Rzeczpospolitej pokazuje, czym była dla Polski utrata niepodległości. W ciągu trzech pierwszych miesięcy okupacji z Ostrowi Mazowieckiej całkowicie zniknęła niemal połowa jej mieszkańców.

W związku z tym zapraszamy na przemarsz, który rozpocznie się w miejscu dawnego browaru braci Teitel, przy obecnej Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki o godz. 14.00. Następnie przejdziemy do miejsca upamiętniającego te tragiczne wydarzenia. Zakończymy spotkaniem w Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, gdzie wspólnie zobaczymy część ekspozycji poświęconą tym wydarzeniom.

This site is registered on wpml.org as a development site.