Social media

Sobota 13. maja była dniem pełnym wrażeń i atrakcji!

VII Święto Rotmistrza Pileckiego w tym roku przypadło dokładnie w dniu urodzin bohatera naszego Muzeum.

Witold Pilecki był wysportowanym mężczyzną, aktywność fizyczna była ważna w jego życiu i podkreślał jej znaczenie również w wychowaniu swoich dzieci. Dlatego właśnie rozpoczęliśmy ten dzień na sportowo. O godzinie 11:00 w Ogródku Jordanowskim rozpoczął się turniej piłki nożnej oraz konkurs na strażackim torze przeszkód, gdzie uczestnicy mogli wykazać się swoją sprawnością i zawalczyć o nagrody.

Kolejną propozycją był Ułański Skate Jam – zawody na Skateparku w Ogródku Jordanowskim łączące trzy dyscypliny sportowe dla miłośników sportów ekstremalnych: Rolki, Hulajnogi oraz BMX. Wszyscy pasjonaci tych dyscyplin mogli doświadczyć dreszczyku emocji, jakie niesie ze sobą wspólna rywalizacja w jednym wydarzeniu! Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, a rywalizacja została przewidziana dla różnych grup wiekowych.

Na terenie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zaplanowany został szereg aktywności mających na celu przybliżenie uczestnikom sylwetki Marii i Witolda Pileckich. Młodzieżowa Rada Muzeum zaprasiła zespoły rodzinne lub rówieśnicze do udziału w grze „Tajemnice Muzeum”.

Tego dnia można było zwiedzać wystawę stałą Muzeum indywidualnie lub z przewodnikiem. Dla osób chcących poznać wystawę w bardziej nietypowy i angażujący sposób idealną propozycją była premiera questu „Tak musiało być”. W tym sposobie zwiedzania to, dokąd ma iść uczestnik, wyznaczają zagadki i rebusy, które znajdują się w ulotce questowej. Łamigłówki to pretekst, by gracz zatrzymał się i poznał bohaterów Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, a także miejsca i wydarzenia z dawnych lat.

Miłośnicy wirtualnej rzeczywistości mieli okazję uczestniczyć w Wirtualnym Teatrze Historii przygotowanym przez Biuro „Niepodległa”.

Oczywiście podczas VII Święta Rotmistrza Pileckiego nie zabrakło również pokazów umiejętności ułańskich, dioramy historycznej pułku ułanów, czy też konnych atrakcji dla najmłodszych. Na rodziny z dziećmi czekały gry i zabawy w muzealnym ogrodzie. Na terenie Ogródka Jordanowskiego rozstawione zostały stoiska promocyjne, edukacyjne i handlowe.

Po raz kolejny zasięg wydarzenia jakim jest Noc Muzeów dotarła też do Ostrowi Mazowieckiej. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji był koncert muzyki XX-lecia międzywojennego w wykonaniu lokalnego zespół C’mon oraz pokaz tańca ognia. Następnie na uczestników wydarzenia czekało ognisko z muzyką w muzealnym ogrodzie oraz nocne zwiedzanie wystawy stałej „O Witoldzie i Marii Pileckich”.

Ułatwienia dostępu

Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

This site is registered on wpml.org as a development site.