Social media

W środę 19 września w hali MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się dwa seanse spektaklu „Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie” w reżyserii Sławomira Konarzewskiego. W spektaklu wzięli udział aktorzy z amatorskiej grupy teatralnej „Rzeczpospolita Apostolska”. Na pierwszym seansie widownia zapełniła się uczniami szkół średnich i gimnazjów z Ostrowi Mazowieckiej oraz bliższych i dalszych okolic. Kolejny seans zgromadził członków lokalnych władz, jednostek oświatowych i kulturalnych, działaczy lokalnych stowarzyszeń i  mieszkańców miasta.

Witold Pilecki pod przybranym nazwiskiem „Tomasz Serafiński” został aresztowany podczas łapanki w Warszawie. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tak zwanym drugim transportem warszawskim aby tam zdobyć informacje na temat funkcjonowania obozu oraz zorganizować ruch oporu.

Sztuka pokazywała losy rotmistrza Witolda Pileckiego i jego heroiczną, oddaną walkę z niemieckim okupantem, a następnie kapturowy proces prowadzony przez komunistyczne władze Polski Ludowej skazujący go na karę śmierci. W spektaklu przedstawiono rtm. Pileckiego jako zwykłego człowieka mierzącego się z ludzkimi emocjami, tęsknotą za domem, za rodziną, wolnością, cierpieniem psychicznym i fizycznym. Pomimo tak niewyobrażalnych katuszy i nieludzkiego traktowania, hard ducha i wiara w idee wolnej ojczyzny, pozostały w Pileckim niezachwiane.

Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem, spektakl wywołał wiele emocji i wzruszeń, dlatego też zakończenie nie mogło obejść się bez owacji na stojąco.

Współorganizatorami spektaklu byli Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, ZS CKR w Starym Lubiejewie, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z pasją”, pod PATRONATEM NARODOWYM PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ oraz patronatem medialnym TVP Historia.

This site is registered on wpml.org as a development site.