Social media

Rok 2018 to rok 70. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji we wtorek, 20 listopada, w Instytucie Polskim w Wiedniu odbyła się prezentacja Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, jego zadań celów i misji.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wydarzenie zapewnieniem, że:

– Naszym obowiązkiem jest przypominanie o wielkich postaciach naszej historii, polskich bohaterach, takich jak rotmistrz Witold Pilecki. Umiłowanie Ojczyzny, miłość do rodziny, niezłomny patriotyzm oraz zdecydowany sprzeciw wobec totalitaryzmów, to wartości, które uosabiał Witold Pilecki. Jego heroiczna postawa jest przykładem dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń Polek i Polaków. 

Postać Witolda Pileckiego przybliżyła zgromadzonym dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Dorota Socik:

– Celem naszego Muzeum jest upamiętnianie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii z Ostrowskich. Poprzez działalność edukacyjną, kulturalną, popularyzatorską i wydawniczą z zakresu historii chcemy upowszechniać i kultywować wartości rodzinne, patriotyczne, społeczne i religijne reprezentowane przez Pileckich. Naszym zadaniem jest również rozwijanie postaw obywatelskich oraz umacnianie więzi z krajem ojczystym i regionem. 

Po spotkaniu prezentującym Muzeum – Dom Rodziny Pileckich dyrektor Rafał Sobczak wraz z dyrektor Socik odwiedzili Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Gusen oraz sztolnię B8 Bergkristall, gdzie oddali hołd pomordowanym, składając kwiaty oraz zapalając znicze. Spotkali się również z Andreą Wahl z Regionu Świadomości Mauthausen – Gusen – St. Georgen, z którą rozmawiali o dotychczasowej współpracy oraz przyszłych wspólnych projektach.

– Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu dojdzie do zacieśnienia współpracy między Regionem Świadomości a Muzeum Domem Rodziny Pileckich, co zaowocuje wspólnymi projektami oraz stałą wymianą informacji i doświadczeń na rzecz promocji historii i badań historycznych. – zaznaczył Sobczak. 

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich serdecznie dziękuje za zaproszenie!

This site is registered on wpml.org as a development site.