Social media

Styczeń to na ogół czas podsumowań, dlatego aby tradycji stało się zadość podzielimy się z Wami tym, jaki miniony rok był dla Muzeum-Dom Rodziny Pileckich.

W 2018 roku:

– rozpoczęliśmy prace remontowe, konserwatorskie i budowlane w domu rodzinnym Marii Pileckiej, w którym znajdować się będzie siedziba Muzeum-Dom Rodziny Pileckich, projekt architektoniczny muzeum został przedstawiony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej Muzeum-Dom Rodziny Pileckich

– zorganizowaliśmy warsztaty genealogiczne dla tych, którzy chcieli pogłębić wiedzę o swoich przodkach

– przeprowadziliśmy dwa konkursy: „Prywatne genealogie Ostrowian” oraz „Wakacje z historią”, w którym do wygrania była wycieczka-niespodzianka!

– zabraliśmy ponad 200 uczniów ostrowskich szkół oraz kilkudziesięciu seniorów do Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach projektu „Poznajemy Polskie Muzea” 

– 1 marca spotkaliśmy się na Dniu Otwartym w Muzeum, gdzie historia przeplatała się z teraźniejszością

– zorganizowaliśmy huczne II Święto rtm. Witolda Pileckiego, w którym udział wzięła niemal cała Ostrów Mazowiecka, a parę miesięcy później te same, a nawet więcej twarzy gościliśmy na Wielkim Pikniki Historycznym!

– przeprowadziliśmy serię zajęć historycznych „Naprzeciw historii” w ostrowskich szkołach 

– rozpoczęliśmy drugi projekt z cyklu „Ostrowskie Murale”, w ramach którego ostrowskie kamienice zmienią się w prawdziwe historyczne dzieło sztuki!

– zapewniliśmy ostrowskiej młodzieży rozrywkę i edukację podczas „Wakacji ze Średniowieczem”, a nawet… nauczyliśmy ich strzelać z łuku

– byliśmy zawsze tam, gdzie historia nie pozwalała o sobie zapomnieć: składaliśmy kwiaty podczas 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, świeciliśmy znicze w rocznicę bitwy oddziałów Armii Krajowej pod Pecynką, oddawaliśmy hołd bohaterom w Święto Odzyskania Niepodległości

– zderzyliśmy dwa światy: młodzież szkolną i mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej sprzed II wojny światowej podczas dialogu o ponadczasowych wartościach niezależnych od roku, w którym żyjemy a towarzyszł nam  syn rtm. Witolda Pileckiego pan Andrzej Pilecki!

– zorganizowaliśmy konferencję „Drogi do Niepodległości”  z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Jak sami widzicie, rok 2018 obfitował w wydarzenia ważne nie tylko dla naszego muzeum, ale i dla całego regionu ostrowskiego.

Pragniemy uczestniczyć w życiu kulturalnym i historycznym naszego miasta i jego mieszkańców niezależnie od ich wieku.

Jako cel stawiamy sobie integrację społeczności wokół wartości historycznych i głęboko wierzymy, że inicjatywy które proponujemy spotykają się z Waszym zainteresowaniem i sympatią.

Dziękujemy za miniony rok i z nową energią witamy nowy, 2019!

This site is registered on wpml.org as a development site.