Social media

„Mamy bardzo mocne świadectwo człowieka, który wie, za co i dlaczego ginie. I tej śmierci się nie boi, jest na nią przygotowany” – tak o grypsach pułkownika Łukasza Cieplińskiego mówi aktor Marcin Kwaśny.

Zapraszamy 14 września 2021 roku (wtorek) o godz. 19.00 do Klubu 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie na koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego „Grypsy z celi śmierci”.

Słowo: Marcin Kwaśny 

Muzyka: Marek Lipski i Marcin Świderski

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

Prosimy o potwierdzenie udziału do 10.09.2021

telefonicznie: (+48) 29 648 10 20

mailowo: piwanowska@muzeumpileckich.pl

Grypsy Łukasza Cieplińskiego, pisane przez niego podczas prawie pięciu miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, są prawdopodobnie jedynym tak dużym i w swojej treści tak niezwykłym zachowanym zbiorem nieoficjalnych listów osoby skazanej w latach reżimu komunistycznego. To, że dziś można je oglądać i odczytywać, wydaje się graniczyć z cudem. Już samo pisanie ich w celi, zapewne naszpikowanej donosicielami UB, wymagało wiele trudu, aby całe przedsięwzięcie zachować w tajemnicy, wiadomo  jednak, że Łukasz Ciepliński nie był jedynym uwięzionym, który oczekując na wykonanie wyroku, żegnał się w ten sposób z rodziną.

Ta historia została zaprezentowana podczas marcowego spotkania z panią Elżbietą Jakimek-Zapart, autorką książki „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”, którego zapis można obejrzeć na kanale youtube Muzeum. 

02.09.2021

This site is registered on wpml.org as a development site.