Social media

W pierwszym etapie turnieju szkoły miały za zadanie przygotować gazetkę szkolną poświęconą postaci patrona. W drugim etapie szkoły podstawową przygotowywały aranżację filmową fragmentu poematu „Sukurcze”, a szkoły ponadpodstawowe aranżację dźwiękową fragmentu „Raportu Witolda”. Wykonanie tych zadań byo przepustką do kolejnych etapów turnieju, w których rywalizacja rozpoczynała się od początku. 

W dniach 20–22 kwietnia 2022 roku w Ostrowi Mazowieckiej po raz pierwszy został zorganizowany III, finałowy etap Turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w formie „manewrów”. Drużyny swój pobyt w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęły od integracji przy grze „Chłopska szkoła biznesu” poprowadzonej przez dyrektora Muzeum Karola Madaja.

Rozstrzygnięta też została rywalizacja w konkurencji kulinarnej, gdyż każdy zespół miał się stawić z szarlotką. Czemu akurat szarlotka? Inspirację do tego zadania był materiał, którego kopie nie tak dawno trafiła do naszego muzeum, a mianowicie przepis na szarlotkę zapisany ręką Marii Pileckiej. Przepis pochodzi z lat 80-tych, więc uwzględnia ówczesne braki w zaopatrzeniu sklepów, stąd zdecydowaliśmy się, aby szarlotki nie były przygotowywane wedle jednakowej receptury.

Drugi dzień był bardzo intensywny, rozpoczął się od konkurencji sportowych na ostrowskim stadionie miejskim. Nie ułatwiała też aura i padający deszcz, ale cóż to za przeszkoda dla uczniów szkół, którym patronuje nasz bohater? Uczestnicy zmierzyli się w biegach krótkodystansowych, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową oraz sztafecie.

Zaraz potem przenieśliśmy się do Komorowa, gdzie każdy zespół miał do zaliczenia osiem różnych punktów, które musiał najpierw odszukać w terenie, umiejętnie posługując się mapą. Na punktach czekały różnorodne konkurencje sprawdzające sprawność, celność, umiejętność pracy w grupie i znajomość zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Rozstrzygającym etapem rywalizacji był piątkowy turniej wiedzy, w którym uczestnicy mieli się wykazać wiedzą o postaci Witolda Pileckiego. 

W wyniku trzydniowych zmagań w konkurencjach sportowych, terenowych, kulinarnej i turnieju wiedzy najwyższe trofea, czyli Złote Odznaki Rotmistrza w tym roku otrzymali:

Szkoły Podstawowe:

Szkoły Ponadpodstawowe:

Najważniejsze trofeum turnieju to statuetka przechodnia Turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Statuetka, której ideą jest goszczenie w kolejnych szkołach patrona. W pierwszej edycji Turnieju zdobyły ją:

w kategorii szkół podstawowych:

Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kornem

w kategorii szkół ponadpodstawowych:

Zespół Szkół Nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej

Obie szkoły bardzo dzielnie przez całe 3 dni walczyły, aby statuetki nie oddać, jednocześnie podnosząc bardzo wysoko poprzeczkę rywalom. Ostatecznie końcowe klasyfikacje ukończyły na pierwszych miejscach i przejęły statuetki:

w kategorii szkół podstawowych:

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Przemiarowie

w kategorii szkół ponadpodstawowych:

Zespół Szkół Średnich im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Iwoniczu 

Gratulujemy i zapraszamy do rywalizacji w III Turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, do której zaprosimy już po wakacjach!

Dziękujemy wszystkim partnerom, dzięki którym turniej mógł odbyć się w takim kształcie:

Projekt jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

This site is registered on wpml.org as a development site.