Social media

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Święto obchodzone jest od 2018 roku. Jego data również nie jest przypadkowa – 24-go marca 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów.

Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Za niesienie pomocy bliźniemu, rodzina Ulmów poniosła najwyższą cenę – cenę życia.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaplanowało szereg wydarzeń dotyczących tego święta. Od 8 lutego do 20 marca w ogrodzie muzealnym można było zobaczyć wystawę czasową „Zawołani po imieniu” przygotowaną przez Instytut Pileckiego. Wystawa przedstawiała losy Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom. Prowadzone były także warsztaty edukacyjne przy ekspozycji oraz odbyło się spotkanie Muzealnego Klubu Nauczyciela na temat pracy edukacyjnej z tym trudnym tematem.

W dniach 23 i 24 marca w Kinie Ostrovia odbyły się 4 projekcje (2 dla szkół podstawowych i 2 dla ponadpodstawowych) dokumentu fabularyzowanego pt. „Matusia”.

Film Instytutu Pamięci Narodowej to niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter – tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Matka Matylda Getter mówiła: Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.
Zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. Poprzez rozbudowaną sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych. Dzięki staraniom ocalonych przez nią Żydów Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter współpracowała również z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców. Wspierała ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego.
Film cieszył się w Ostrowi Mazowieckiej bardzo dużą popularnością – w ciągu dwóch dni zobaczyło go ponad 500 osób. Dodatkowy seans dla mieszkańców miasta, który odbył się 24-go marca o godz. 17.30 został wzbogacony obecnością przedstawicielek Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – siostrę Magdalenę Abramow – Newerly oraz siostrę Teresę Antoniettę Frącek.

W tym dniu odbyły się także uroczystości miejskie przy tablicach upamiętniających Jadwigę Długoborską oraz Lucynę Radziejowską. 

This site is registered on wpml.org as a development site.