Social media

W ogrodzie muzealnym pojawiła się kolejna wystawa czasowa.

Wystawa pt. „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” przybliża los ostatniej grupy polskich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej trafili do niemieckich obozów jenieckich.

Niejednokrotnie narracja o powstaniu warszawskim kończy się na wydarzeniach z początku października 1944 r. Następuje przeskok do momentu zakończenia wojny i tym samym pozostaje luka w życiorysach kilkunastu tysięcy żołnierzy Armii Krajowej: mężczyzn, kobiet i nastolatków, którzy jesienią 1944 r. znaleźli się w niewoli. A przecież w październiku 1944 r. nastąpił koniec walk o Warszawę oznaczający jednocześnie początek nowego etapu dla żołnierzy AK – życie za drutami, którego wcześniej nie znali.

32 plansze ekspozycji zaprojektowane zostały w sposób, aby całościowo ukazać losy powstańców za drutami obozów jenieckich.

Oczywiście, jak się domyślacie na planszach wystawienniczych nie mogło również zabraknąć losów bohatera naszego Muzeum, Witolda Pileckiego.

Nie będziemy Wam zdradzać szczegółów – zapraszamy do naszego muzealnego ogrodu!

Wystawa została wypożyczona z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

This site is registered on wpml.org as a development site.