Social media

Drodzy Debatanci zapewne już jakiś czas zastanawiacie się jakich bohaterów „odzyskaliśmy” w tym roku. Nie będziemy Was trzymać już dłużej w niepewności. W tym roku podczas fazy grupowej IV edycji Turnieju Debat Oksfordzkich „Odzyskani Bohaterowie” zetkniecie się z następującymi tezami i postaciami:

Bohater: Władysław Zamoyski hrabia herbu Jelita. Fundator Zakładów Kórnickich które są współorganizatorem tegorocznej edycji. Zasłynął wygraniem sporu o dobra tatrzańskie w szczególności o Morskie Oko. Arystokrata, działacz niepodległościowy i filantrop.

Bohater: Aleksander Napiórkowski. PolskI działacz niepodległościowy, członek PPS, Związku Strzeleckiego i Pierwszej Kopani Kadrowej Legionów. Ułan, uczestnik kampanii nad Styrem i Stochodem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poseł na pierwszy sejm. Poległ w bitwie pod Ciechanowem w 1920 roku.

Bohaterka: Wanda Krahelska działaczka PPS i członkini Organizacji Bojowej PPS. Uczestniczyła w zamachu na generała gubernatora Gieorgija Skałona. Po odzyskaniu niepodległości współzałożycielka wraz z Januszem Korczakiem i Janem Durko Towarzystwa Nasz Dom. W czasie okupacji niemieckiej współtworzyła Komitet im. Konrada Żegoty mający na celu niesienie pomocy zagrożonym zagładą Żydom.  Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. 

Wykłady do tez odbędą się w pierwszym tygodniu marca. Szczegóły przekażemy mailowo opiekunom zespołów. 

This site is registered on wpml.org as a development site.