Muzeum – Dom Rodziny Pileckich organizuje spotkanie dla uczniów, nauczycieli, dyrektorów placówek noszących imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Można by zacząć zastanawiać się – po co? Spotkanie przedstawicieli szkół (i bursy) ma na celu przede wszystkim zacieśnienie więzi społecznych, skupienie młodzieży wokół wartości i postaw patriotycznych, a wśród nauczycieli do wymiany doświadczeń w zakresie wychowywania i kształcenia historycznego oraz propagowania inicjatyw związanych z Witoldem Pileckim. Spotkanie z Patronem zachęca młodych ludzi do pogłębiania wiedzy historycznej na temat postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego, ale to także moment, w którym placówki mają przestrzeń do integracji i inspirowania się do kolejnych działań.
Na spotkanie z Patronem zazwyczaj są zapraszani potomkowie rtm. Witolda Pileckiego. W 2023 roku gościliśmy w trakcie spotkania w muzeum Pana Andrzeja Pileckiego (syna Witolda i Marii), Pana Andrzeja Marka Ostrowskiego (siostrzeniec Marii) oraz Krzysztofa Kosiora (prawnuka Witolda i Marii).
W 2024 roku na spotkanie z Patronem został zaproszony Pan Jarosław Wróblewski- autor książek m.in. o Witoldzie Pileckim. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z naszym gościem w ramach cyklu Młodzi Rozmawiają.
Uczestnicy spotkania biorą udział w rożnego rodzaju prelekcjach i szkoleniach. Nauczyciele opowiadają o doświadczeniach w szkołach z różnych stron Polski w trakcie panelu dyskusyjnego, a młodzież uczestniczy w warsztatach historycznych i ma możliwość zapoznać się z działaniami Młodzieżowej Rady Muzeum. Uczestnicy mogą także zainspirować się do dalszych działań w trakcie wieczoru o charakterze artystycznym. W tym roku mieliśmy możliwość obejrzeć musical „Cichy front” w wykonaniu Teatru Muzycznego Druga Zwrotka w reżyserii Piotra Trentowskiego oraz autorstwa Michała Sotrel w sali widowiskowej klubu 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.
W 2023 roku gościliśmy 19 szkół (i bursę szkolną) noszące imię rtm. Witolda Pileckiego, natomiast w 2024 roku w spotkaniu z patronem wzięło udział aż 21 szkół z: Knyszyna, Rękusów, Radomia, Iwonicza, Piotrkowa Trybunalskiego, Wyszyn Kościelnych, Przodkowa, Szczecina, Wojkowic, Zatoru, Łodzi, Katowic,Białegostoku, Zwiernika, Żyznowa, Olsztyna, Jodłówki, Kozików, Łączna, Warszawy i oczywiście z Ostrowi Mazowieckiej.
Koordynator projektu
Kustosz
Kustosz w Dziale Historyczno-Edukacyjnym
W dniach 30 września – 2 października 2024 roku Muzeum gościło 21 szkół z całej Polski, które przyjechały na spotkanie […]
Zobacz więcejW dniach 2-4 października 2023 odbyło się spotkanie z Patronem w trakcie którego Muzeum odwiedziło 19 szkół z całej Polski, […]
Zobacz więcejUłatwienia dostępu