Social media

Łączy nas patron!

Spotkanie szkół im. rtm. Witolda Pileckiego

„Spotkanie z patronem”

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich organizuje spotkanie dla uczniów, nauczycieli, dyrektorów placówek noszących imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Można by zacząć zastanawiać się – po co? Spotkanie przedstawicieli szkół (i bursy) ma na celu przede wszystkim zacieśnienie więzi społecznych, skupienie młodzieży wokół wartości i postaw patriotycznych, a wśród nauczycieli do wymiany doświadczeń w zakresie wychowywania i kształcenia historycznego oraz propagowania inicjatyw związanych z Witoldem Pileckim. Spotkanie z Patronem zachęca młodych ludzi do pogłębiania wiedzy historycznej na temat postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego, ale to także moment, w którym placówki mają przestrzeń do integracji i inspirowania się do kolejnych działań.

Na spotkanie z Patronem zazwyczaj są zapraszani potomkowie rtm. Witolda Pileckiego. W 2023 roku gościliśmy w trakcie spotkania w muzeum Pana Andrzeja Pileckiego (syna Witolda i Marii), Pana Andrzeja Marka Ostrowskiego (siostrzeniec Marii) oraz Krzysztofa Kosiora (prawnuka Witolda i Marii).

W trakcie spotkania z patronem…

Uczestnicy spotkania biorą udział w rożnego rodzaju prelekcjach i szkoleniach. Nauczyciele opowiadają o doświadczeniach w szkołach z różnych stron Polski w trakcie panelu dyskusyjnego, a młodzież uczestniczy w warsztatach historycznych i ma możliwość zapoznać się z działaniami Młodzieżowej Rady Muzeum. Uczestnicy mogą także zainspirować się do dalszych działań w trakcie wieczoru o charakterze artystycznym. W tym roku mieliśmy możliwość obejrzeć spektakl „Zielnik Pileckiego”, który powstał przy współpracy Domu Kultury Dorożkarnia i Instytutu Pileckiego w Berlinie i został wystawiony w Ostrowskim kinie.

Cała Polska w Ostrowi Mazowieckiej

W 2023 roku gościliśmy aż 19 szkół (i bursę szkolną) noszące imię rtm. Witolda Pileckiego z: Zabrza, Piotrkowa Trybunalskiego, Krasocina, Wyszyn Kościelnych, Przodkowa, Poznania, Katowic, Białegostoku, Zwiernika, Żyznowa, Przemiarowa, Olsztyna, Orpiszewa, Kozików, Łączna, Ząbków, Ciechanowca, Warszawy i oczywiście z Ostrowi Mazowieckiej.

Koordynator projektu

Zdjęcie Paulina Iwanowska
Paulina Iwanowska

Kustosz

Kustosz w Dziale Historyczno-Edukacyjnym

Spotkanie z Patronem
4 października, 2023
Spotkanie z Patronem 2023

W dniach 2-4 października 2023 odbyło się spotkanie z Patronem w trakcie którego Muzeum odwiedziło 19 szkół z całej Polski, […]

Zobacz więcej

This site is registered on wpml.org as a development site.