Social media

Jesteśmy właśnie w trakcie IV edycji Ostrowskiej Szkoły Debaty! Jest to projekt, który ma za zadanie rozwijanie kompetencji i umiejętności z zakresu wystąpień publicznych skierowany do uczniów szkół miasta i powiatu.

Podstawowym narzędziem pracy są organizowane w systemie lig szkół podstawowych i ponadpodstawowych debaty oksfordzkie. Ostrowskie drużyny spotykają się regularnie i w systemie rozgrywek rywalizują o zwycięstwo. Celem jest przede wszystkim nauka lepszego wypowiadania się, budowania logicznej wypowiedzi oraz argumentacji za postawioną tezą. 

Charakterystyczną cechą debat oksfordzkich jest fakt, że drużyny otrzymują tezę do debaty na kilka tygodni przed nią, ale o stronie którą obejmą dowiadują się na 15 minut przed spotkaniem poprzez losowanie. Mogą być stroną propozycji lub opozycji względem postawionego w tezie problemu. Umożliwia to dogłębne poznanie postawionego w tezie problemu oraz zapoznanie się z różnymi możliwości interpretacji i podejścia do niego.

Staramy się aby nasze tezy dotyczyły zagadnień historycznych w szeroko rozumianym zakresie. Poniżej przykłady z kolejki listopadowej w roku szkolnym 2023/24 skierowane do szkół podstawowych i średnich.

„Jako uczeń 4 klasy szkoły podstawowej wolałbym uczyć się o poszczególnych epokach historycznych niż o historii wielkich postaci historycznych.”

„Rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości jest przeceniana.”

Niezbędnym do rozwoju projektu elementem są szkolenia kierowane zarówno do uczniów jak i do nauczycieli, którzy opiekują się drużynami. Bez ich zaangażowania niemożliwe byłoby trwanie projektu.

W tym roku w naszym Muzeum szkolenia odbyły się w następujących terminach:

Do ligi szkoleniowej zgłosiło się 6 drużyn ze szkół podstawowych i 8 drużyn ze szkół ponadpodstawowych.

W tej edycji Ostrowskiej Szkoły Debaty zapewniamy możliwość korzystania z pomocy tutora – doświadczonego debatanta lub debatantki, którzy pomagają przygotować się do wystąpień uczniom ze szkół średnich. Dążymy do tego, aby zespoły biorące udział w OSD miały odwagę zapisywać się na inne turnieje debat w kraju i rywalizować z najlepszymi.

Możemy z dumą powiedzieć, że 100% szkół średnich w powiecie i 100% szkół podstawowych w mieście uczestniczy w projekcie. Zapraszamy również pozostałe szkoły podstawowe z powiatu do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

Tu przedstawiamy listę szkół biorących udział w tegorocznej edycji Ostrowskiej Szkoły Debaty:

Debatowanie jest dla każdego! Przez lata wykształcił się stereotyp jakoby było to zajęcie elitarne. Z pewnością wymaga ono dużego przygotowania technicznego i merytorycznego, ale jak pokazuje przykład naszych debatantów może to robić każdy. Liczą się chęci, praca i zaangażowanie.

Nasz projekt działa już od kilku lat i zauważamy, że uczniowie ze szkół podstawowych którzy uczestniczyli w OSD po przejściu do szkoły średniej kontynuują swoją drogę. Jest to dla nas wielki powód do dumy i dowód na to, że debatowanie to przygoda na całe życie.

This site is registered on wpml.org as a development site.